Płatności Internetowe
Płacenie kartą przez internet to łatwość i szybkość realizacji transakcji.
Wielu z nas na co dzień dokonuje płatności kartą w sklepach czy innych placówkach usługowych, jednak nie wszyscy wiedzą, że karta płatnicza umożliwia płatności online w Internecie.
Płacenie kartą za zakupy w internecie to duża wygoda. Kartą zapłacisz z dowolnego miejsca, o dowolnej porze – z domu, podczas podróży, w środku nocy.
Zalety płacenia kartą:
- szybka realizacja zamówienia
- wygodna metoda płatności - kartą płacisz z dowolnego miejsca i nie tracisz czasu na stanie w kolejkach
- specjalne zabezpieczenie transakcji - za pomocą systemu 3d-Secure i kodu PIN
- komfort – spokojnie porównujesz oferty wielu sklepów i wybierasz najlepszy produkt w najniższej cenie
- dostępność - kartą możesz płacić w sklepach krajowych i zagranicznych
Korzystanie z karty płatniczej to jeden z najszybszych sposobów na bezpieczne zakupy przez internet.
Zrobisz je w trzech krokach:
1 Sklep internetowy
Po dokonaniu zakupów w sklepie internetowym, wybierz płatność kartą.
2 Wymagane dane
Podaj dane karty, o które prosi sklep, tj. nr karty, datę ważności, kod CVC2/CVV2
3 Uwierzytelnienie transakcji
Podaj kod PIN dla usługi 3D Secure ustawiony w portalu KartoSFERA oraz jednorazowe hasło przysłane w SMS.
W związku z coraz częstszymi przypadkami prób oszukiwania klientów korzystających z zakupów w Internecie Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich przygotowało kilka wskazówek, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo.
Wskazówki:
- komentarze innych klientów na temat danego sprzedawcy internetowego. Komentarze dotychczasowych klientów to cenne źródło informacji nt. wiarygodności sprzedawcy. W większości przypadków w sieci bez trudu można znaleźć wiele cennych informacji dotyczących poszczególnych sprzedających. Pamiętaj, że komentarzy możesz także szukać na różnego rodzaju forach internetowych.
- czy strona sprzedawcy internetowego jest właściwie zabezpieczona. Sprawdź czy strona jest właściwie zabezpieczona (czy jest nawiązana komunikacja z użyciem szyfrowania – początek adresu winien zaczynać się od skrótu: „https”). Równie istotne jest sprawdzenie ważności certyfikatu oraz dla kogo został wydany, klikając na symbol kłódki.
- czy sprzedawca internetowy wykorzystuje do przeprowadzenia płatności znanego operatora płatności internetowych. Profesjonalnych sprzedawców internetowych obsługują bezpieczni i uznani operatorzy płatności internetowych. Ważne jest aby klienci w trakcie dokonywania zakupów mogli zalogować się do internetowych systemów transakcyjnych banków. Firmy świadczące usługi płatnicze w Internecie także weryfikują swoich klientów. Zachowaj szczególną ostrożność, w sytuacji kiedy sprzedawca nie korzysta z usług operatora płatności internetowych, a rachunek bankowy do płatności prześle Ci za pośrednictwem e-mail’a.
- datę uruchomienia sklepu internetowego tj. daty zarejestrowania domeny sklepu. Często zdarza się, że przestępcy dla potrzeb przygotowywanego przestępstwa otwierają fałszywe sklepy internetowe, jednak czasami zdarza się, że jednorazowo otwierają wiele sklepów, które w późniejszym okresie są wykorzystywane do przestępstw w sytuacjach, gdy kolejne są zamykane przez organy ścigania. Datę rejestracji domeny oraz inne informacje nt. danej domeny można pozyskać np. na stronie internetowej: https://centralops.net/co/domaindossier.aspx. Warto sprawdzić te informacje decydując się na zakupy bezpośrednio w sklepach internetowych. Jeśli chcesz dokonać zakupu w niedawno otwartym sklepie, to wcale nie jest jednoznaczne, że te sklep jest otwarty w celu popełniania przestępstw. W takich sytuacjach szczególnie należy wziąć pod uwagę informacje zawarte w pozostałych punktach Dobrych praktyk